Model hobby magazín digitálně
Toggle Content Náš tip
Pilové kotouče

Kvalitní pilové kotouče pro profesionály i domácí kutily za příznivé ceny

Annonce.cz

Chcete-li koupit nebo prodat nějaký letecký model doporučujeme inzerci leteckého modlářství na annonce.cz

Kvalitní nářadí

Široký výběr kvalitního nářadí pro Vaší dílnu. Nízké ceny, vše skladem, rychlé doruční

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!


Toggle Content Sdílejte s přáteli

Toggle Content Přihlášení

Vítejte Anonymous

Přezdívka

Toggle Content Anketa
Líbí se vám tento web?
Výsledky :: Ankety

Hlasů: 273
Komentářů 2

Toggle Content Diskuze
Posledních 10 příspěvků

Helipárta 19.1.2019
Napsal Netopyr v sekci Akce, odkazy, zajimavosti,...., 1 09, 2019 at 17:33:40

Sezóna 2018/19
Napsal Netopyr v sekci Akce, odkazy, zajimavosti,...., 10 08, 2018 at 09:00:31

Jsem začáteční jaký bych si měl koupit RC VRTULNÍK????
Napsal Majkl v sekci Elektro, 2 13, 2018 at 12:37:49

Leden 2018
Napsal Netopyr v sekci Akce, odkazy, zajimavosti,...., 1 22, 2018 at 10:54:21

Sezóna 2017/18
Napsal Netopyr v sekci Akce, odkazy, zajimavosti,...., 12 06, 2017 at 10:53:51

Prosím o radu - Xiro Xplorer nebo K800 FPV??
Napsal Netopyr v sekci Elektro, 6 09, 2017 at 06:52:16

Sezóna 2016/17
Napsal Netopyr v sekci Akce, odkazy, zajimavosti,...., 3 23, 2017 at 20:33:32

Ovladač na dron
Napsal Netopyr v sekci Elektronika, 3 23, 2017 at 20:29:11

Dron a 3D brýle
Napsal moje4 v sekci Elektronika, 3 05, 2017 at 08:23:45

Sezóna 2015 -16 Bude?????????????
Napsal Netopyr v sekci Akce, odkazy, zajimavosti,...., 4 06, 2016 at 16:04:18


Toggle Content Galerie

Magazín › FPV Racing
Reportáže

FPV Racing

Pokrok techniky je čím dál rychlejší a díky tomu se objevují stále nové možnosti ve všech odvětvích včetně modelářství a zábavy. To co bylo ještě před nedávnem dostupné jen pro movitější vrstvy, je dnes dostupné široké veřejnosti a zažívá velký boom. Tímto cyklem vývoje si prošli i vrtulníky. Prakticky každý si může koupit alespoň malý vrtulník a vyzkoušet si jeho řízení. Někoho tato zábava brzo omrzí, někdo se stane opravdovým modelářem a pořizuje si kvalitnější modely. Když velký boom vrtulníků trochu opadl, objevily se různé vícerotorové modely, které jsou schopné létat především díky rozvoji elektroniky zajišťující stabilizaci. V nabídce výrobců se objevily jak komponenty, tak celé modely různých quadrocepter, pentacopter, hexacopter, a jiných monster nazývané společným názvem drony.
Díky své stabilitě a snadné ovladatelnosti jej brzo něktří modeláři začali používat také k focení a filmování. Dalším stupněm vývoje díky technickému pokroku se stal přenos videa z modelu k pilotovi on-line. Tím se začla psát další kapitola nazývaná FPV. Co se pod touto zkratkou skrývá? Je to především rozdílný způsob řízení modelu. Zatímco klasický RC model se řídí z vnějšího pohledu a je nutné mít neustále přímou viditelnost na model, tak model vybavený systémem FPV se řídí jako by pilot přímo seděl v modelu. Model je vybaven kamerou a obraz se přenáší na obrazovku, nebo do speciálních brýlí, které má pilot na očích. Nejen že zážitek z takového letu je více autentický, ale je možné se podívat do míst kde by už nebylo možné model řídit při klasickém způsobu létání. Díky této technologi si tak můžete zblízka prohlédnout věž nějaké památky, vrchol hory na kterou by jste se jen stěží vyškrábali, nebo se podívat na svůj dům z ptačí perspektivy. Neocenitelným pomocníkem je takto vybavený model i při různých zachranných pracích, monitorování nebezpečných situací a pod. Samozřejmě tato technologie neunikla pozornosti ani modelářům milujícícm adrenalin a tak se zrodila nová zábava FPV Racing, který si rychle získal mnoho příznivců po celém světě a začíná se rozvíjet i v naší zemi. Při létání více modelů na vyznačené trati a snaze tuto trať zdolat rychleji než ostatní soupeři si adrenalinu užijete opravdu dost. K uspořádání takových soutěží se dají využít různá zajímavá místa jak v interiéru, tak v exteriéru. Jednoduchá trať se dá vytyčit i ve sporotvní hale, nebo větší tělocvičně. Oblíbenými místy pro pořádání soutěží jsou různé garáže v hypermarketech, nebo opuštěné průmyslové budovy. Tady se dá vybudovat už velmi zajímavá trať, kterou zvládnou jen ty nejzkušenější borci. K vybudování rozsáhlejších tratí se využívá volné přírody. Trať tak může vést mezi stromy, nad parkovou cestičkou, podél potoka, nebo třeba prolejzačkami na dětském hřišti. Aby tyto závody byly atraktivní i pro diváky, kteří třeba už nemusí vidět po celé trati, přenáší se obraz z dronů nejen samotným pilotům, ale i na velkoplošné obrazovky. Ze soutěží se tak stává show nejen pro modeláře ale i pro širokou veřejnost, která jistě přiláká do řad modelářů další zájemce.
Překážkou pro tuto zábavu není ani přílišná technická náročnost. Pro soutěže se většinou využívají quadrocoptery třídy 250. Modely jsou poměrně malé, rám modelu je plastový, uhlíkový, nebo se dá vytisknout i na 3D tiskárně. Motory vyhoví třeba 1806 - 2300KV, regulátory postačí pro 12A, baterie 3S 1000 - 1500mAh a ani deska řídící elektroniky není nijak nákladná záležitost. Nejdražší částí výbavy je asi technologie pro přenos obrazu. Tady se nevyplatí příliš šetřit. Kvalitní obraz bez výpadků je předpokladem pro bezpečné řízení modelu i mimo přímou viditelnost, nebo na větší vzdálenost. K ovládání modelu je samozřejmě potřeba také spolehlivá RC souprava, ale to je základní vybavení každého modeláře, který už s něčím létal a není potřeba jej dále rozebírat. Ke koupi jsou i celé sety se vším potřebným vybavením. Tady je ale potřeba si dát pozor na kvalitu, ne vše co se dnes na trhu nabízí je pro závody použitelné.

Pokud si jěště někdo myslí že tato zábava bude nuda tak videa ho jistě přesvědčí o opaku.

Poslal Cyberman v Neděle, 12. Červenec 2015 @ 14:54:42 CEST (2464 čtenářů)

"FPV Racing" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Práhy
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Toggle Content Příbuzné odkazy
 Více o Reportáže

Nejčtenější článek v sekci Reportáže:
Heliparty 2008/2009 - IV.kolo

Toggle Content Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 0
Hlasů: 0

Věnujte prosím chvíli ohodnocení tohoto článku:

Skvělý
Zajímavý
Dobrý
Nic moc
Špatný


Toggle Content Možnosti

Toggle Content Reklama


Citypension Kozel Říčany | www.heliforum.cz | České modelářské motory | www.darky-pohoda.cz | www.slevosled.cz | www.plavky.eu | www.svedske-nadobi.cz

Interactive software released under GNU GPL, Code Credits, Privacy Policy
Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat